Weno, gdzie jesteś?

Byłoby świetnie gdyby świeże pomysły pojawiały się w głowie na pstryknięcie palca. Tworzenie czegokolwiek byłoby łatwizną. Niestety tak nie jest i nawet jeśli ktoś naturalnie ma zawsze dużo pomysłów, łatwo mu myśleć kreatywnie to czasem zdarza się temat na który bardzo trudno jest coś wymyślić.

Takie zlecenia okazują się bardzo przydatne, bo poszerzają horyzonty. Jeśli tylko wiesz gdzie i czym się zainspirować, jak pobudzić umysł do twórczego myślenia to może okazać się, że sami będziemy zaskoczeni efektem.

Jednym z pierwszych kroków tworzenia projektu jest brain storming – szukanie inspiracji, pomysłów, obrazów i haseł, które cię zainspirują i dadzą kopa do tworzenia czegoś nowego. Nie chodzi o to, że ktoś z kogoś zrzyna, kopiuje, podkrada pomysły. Chodzi o spojrzenie na temat z innej perspektywy i połączenie tego w nową jakość.

Jak ja najczęściej to robię? Gdzie szukam? Ile to trwa? Muszę przyznać, że buszowanie po necie w poszukiwaniu „czegoś co się przyda” jest dla mnie bardzo relaksującym zajęciem i mogę to robić godzinami. Podczas przeglądania fajnych projektów pomysł ewoluuje, zmienia się, czasami zdarza mi się zapomnieć czego początkowo szukałem. Dzięki temu generuję bazę pomysłów i rozwiązań, które mi się podobają i które przy okazji wykorzystam.

Moimi ulubieńcami w kwestii inspiracji i zajawek są:

Behance


Zdecydowanie moje ulubione miejsce w sieci. Ogromna społeczność zrzeszająca projektantów, ilustratorów, architektów i artystów. Portal ciągle ewoluuje. Pojawiają się nowe rodzaje wyróżnień, zmienił się właściciel (Adobe) i co najważniejsze – zmienia się sposób przedstawiania projektów, który często jest równie dobry jak same projekty.

 

Pinterest


Magiczna przestrzeń. Każdy nowy pin otwiera drzwi do kolejnych kolekcji pinów. Niekończąca się opowieść z bardzo intuicyjnym sposobem na tworzenie własnych tablic z inspiracjami. Po zainstalowaniu wtyczki Pinterest w przeglądarce można dodawać do własnych kolekcji wszystko ze wszystkich stron.

 

Dribbble


Serwis społecznościowy mający na celu umieszczanie shotów projektów lub ich procesów tworzenia. Świetne miejsce do odkrywania projektów stron internetowych, aplikacji, ilustracji, ikon, logo i wielu innych. Jego wadą i jednocześnie zaletą jest rejestracja przez zaproszenie.

 

Abduzeedo/Muzli/Designinspiration/Instagram/Tumblr

Portali związanymi z projektowaniem jest cała masa. Wyżej wymienione to te z których korzystam najczęściej. Są to z reguły wyniki wyszukiwania na Pintereście i codzienne nawyki.

Internet to nie jedyne źródło inspiracji. Mógłbym napisać, że inspiracją może być wszystko ale to straszny banał. Bardzo miło jest czerpać rozwiązania z fizycznych realizacji projektów. Książki, magazyny, katalogi, wizytówki, pudełka, aplikacje. Dobrze jest zbudować bazę fizycznych projektów.

Morał jest prosty – oglądaj, czytaj, inspiruj się, gromadź informacje.