Wspólna wizja

Projektant i klient – dwóch obcych sobie ludzi. Ten pierwszy ma zrobić coś tak, żeby trafić w gusta tego drugiego. Niby prosta sprawa ale mogą pojawić się zgrzyty: „to nie miało być tak”, że „się nie podoba”, że „nie o to chodziło”, „nie ten styl/klimat”.

Obie strony mają prawo być rozczarowane. Klient, bo zamawia coś za co płaci i chce żeby było najlepiej. Projektant, bo też chce żeby było najlepiej, napracował się ale okazuje się, że na marne.

To czy współpraca przebiega płynnie i klarownie w dużej mierze zależy od sposobu pracy projektanta, jego metod przetwarzania i wdrażania pomysłów, inspiracji i przykładów z jakimi przyszedł do niego klient.

Jak usprawnić współpracę i ulepszyć obopólne rozumienie koncepcji? Moim sposobem jest tworzenie moodboardów. Co to takiego? To nic innego jak zbiór luźnych inspiracji, które przekazują główną myśl, ideę, klimat projektu. Dobrym porównaniem i zapewne genezą powstania jest przypinanie inspirujących materiałów do tablicy korkowej.

W moim przypadku odbywa się to następująco: klient pokazuje zbiór pomysłów jakie posiada. Forma przedstawienia bywa różna. Czasem są to inne strony, logo, ale mogą być rownież zdjęcia, fonty, projekty graficzne czy po prostu rozmowa o tym co mu się podoba, a co nie. W oparciu o te dane buduję bazę rozwiązań i inspiracji. Efektem takiego brain–stormingu jest moodboard, czyli wizualny feedback tego jak zrozumiałem myśl klienta, jakie pomysly urodziły się w mojej głowie.

Warto zobaczyć jak to wygląda w praktyce. Kilka przykładów jak przekłada się to na proces twórczy:

Moodboard materiałów brandingowych dla firmy fonograficznej. 

Pomysł na materiały brandingowe tj. wizytówki, katalogi i inne projekty do druku to wykorzystanie papierów i uszlachetnień, które nawiązują do charakterystycznych odbić światła na płytach kompaktowych i winylowych.

 

Moodboard logo dla francuskiej restauracji.

Restauracja specjalizuje się w tartach francuskich, klimat logo nawiązuje do stylu rustykalnego. Łączy elementy drewna, surowe faktury i klasyczną kolorystykę.

 

Moodboard sklepu z artykułami sportowymi.

Koncepcja sklepu internetowego bazuje na kontrastowych kolorach, dynamicznych zdjęciach produktów i czytelnej typografii.

Z własnego doświadczenia wiem, że moodboard świetnie sprawdza się po wstępnych rozmowach o projekcie, jest wizualnym podsumowaniem zebranych informacji i ostateczną konfrontacją z oczekiwaniami klienta.