Element Talks

Każda branża ma konferencje, na których obecność jest obowiązkowa. W przypadku designu na czele umacnia się Element Talks, której IV edycja odbyła się 23-24 kwietnia w Warszawie.

Pomimo mieszanych opinii jakie słyszałem o poprzedniej edycji (wysokie ceny biletów i mała ilość prelegentów) starałem się podejść do tematu bez uprzedzeń i pochłonąć jak najwięcej wiedzy ze wszystkich prelekcji.

Z perspektywy czasu stwierdzam, że było naprawdę fajnie. Samo miejsce (Soho Factory) i organizacja była na najwyższym poziomie. Pomyślano o wszystkim. Od foodtrucków przez księgarnię (Bookoff), aż po after party.

Z mojego punktu widzenia tegoroczna edycja okazała się być bardzo przyjemna i wartościowa. Sam wypad na weekend był atrakcją ale to wykłady i prelegenci były tym co zrobiło na mnie największe wrażenie. Przyznam, że spodziewałem się przede wszystkim autopromocji ze strony prelegentów. Wiadomo — Element Talks, kilka tysięcy ludzi. Miejsce wprost idealne.

Ku mojemu miłemu zaskoczeniu prawie każdy z prelegentów na którym byłem przemycił coś naprawdę dobrego. Kilka prelekcji wyjątkowo przypadło mi do gustu (kolejność losowa):

Tom Biskup

Bardzo szczere podejście do wpływu uzależnień na projektowanie. Zagadnienie o którym w branży nie mówi się zbyt wiele, bo komputer czy smartphone to coś więcej niż tylko urządzenie. Dużo praktycznych porad.

NuSchool

Najbardziej rzeczowa prelekcja. Ran Segall i Lior Frenkel pokazali jak można spojrzeć na finanse projektanta. Chłopaki w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli jak wyceniać projekty, jak oceniać czy nasze ceny są właściwe i jak zarabiać więcej.

Marek Madej (CD Projekt Red)

Mega zajawka, czuć było, że jest totalnym ekspertem w swojej branży. Mogę być totalnie nieobiektywny, bo jaram się tematyką tworzenia gier i concept artu. Czytałem i oglądałem sporo o kulisach tworzenia najnowszego Wiedźmina. Wiem, że temat miał ogromny potencjał ale mała ilość czasu i mniejsze doświadczenie w prowadzeniu prelekcji zrobiły swoje.

Mike Monteiro (Mule Design)

Na początku Mike zapytał czy publiczność woli rozmawiać o polityce czy projektowaniu. Miało być o obu. Było zdecydowanie o polityce. Wątek projektowania jako tworzeniu rzeczywistości dał wiele do myślenia. Czuć, że Mike ma w sobie dużo gniewu w związku sytuacją społeczno-polityczną w USA. Ma też w sobie ogrom chęci do działania i charyzmy. Można się z nim nie zgadzać ale wykład wciągał.

Leta Sobierajski

Projektowanie jako performance. Leta ma specyficzny styl i jeszcze bardziej specyficzne podejście do projektowania. W swoich projektach daje bardzo dużo od siebie. Leta opowiadała o projektach, które zrealizowała wraz ze swoim mężem, Wadem Jeffreem. Wyciągnęła z nich sporo doświadczeń z których wynika, że trzeba próbować, upadać, podnosić się, otrzepać z kurzu i próbować dalej bawiąc się przy tym wyśmienicie.

Doświadczenia innych projektantów i energia jaka od nich bije pozwala nabrać pewności siebie i być spokojnym o przyziemne sprawy. Pomijając fakt, że stylistycznie można się różnić na wszystkie sposoby to kluczem do sukcesu jest bezkompromisowe dążenie do celu.

Galeria z Element Talks 2017

Wkrótce będą dostępne nagrania z prelekcji.

 

fot. PAT MIC, Wojciech Frasz, Piotr Pawłowski