Co z tym logo?

Logo to jeden z najważniejszych, a prawdopodobnie najważniejszy element graficzny w budowaniu identyfikacji wizualnej marki. Dobrze promowana marka jednoznacznie kojarzy się z produktem lub usługą, a konkretniej z wrażeniem jakie chce wywołać u potencjalnego konsumenta.  Niejednokrotnie zdarza się, że widząc logo różnych marek w mózgu uruchamia się pstryczek, który wywołuje natychmiastowe emocje: Mercedes-Benz — solidność i elegancja, LEGO – rozrywka, 7UP – orzeźwienie, McDonald’s — tarararara am lowin it..

 

Czy logo musi być ładne?

Sprawa jest bardziej skomplikowana. To co było ładne i atrakcyjne 10 lat temu, 15 lat temu czy nawet 2 lata temu dzisiaj może być już po prostu zwyczajne. Jakiś czas temu popularne były loga z masą cieni, gradientów i realizmu. Potem wszystko zaczęło być płaskie (material design). Swój renesans przechodził jakiś czas temu styl decorative i każdy zapewne widział wysyp logo ze skrzyżowanymi liniami i inicjałami.

Dlatego też co jakiś czas jesteśmy świadkami mniejszej lub większej zmiany logo, czyli rebrandingu. Firmy widzą potrzebę zmiany, dopasowują swój wizerunek i starają się jeszcze bardziej profilować pod swoich klientów. Rebrandingom z reguły towarzyszą ogromne emocje. Większość ludzi negatywnie reaguje na zmianę tego z czym są już oswojeni. W ciągu kilku ostatnich lat było kilka przypadków rebrandingu, które robiły furorę w mediach społecznościowych. Jedną z nich był rebranding herbu Juventusu Turyn za który odpowiada Interbrand. Bardzo ciekawe i strasznie odważne podejście do marki. Czy jest to dobra zmiana pokaże przyszłość.

W kilku przypadkach rebrandingi przechodziły bez hałasu i bardzo dyskretnie. Z reguły były to tylko delikatne liftingi, które były wdrażane stopniowo przez co konsumenci mogli nawet nie zauważyć zmiany.

Rebrandingi to małe generatory emocji. Ludzie jednak przyzwyczajają się do nowości bardzo szybko i po jakimś czasie mało kto pamięta o starej wersji logo.

Ciekawa jest możliwość przeanalizowania i porównania zmian jakim poddane były najbardziej loga. Zapraszam na podróż w czasie i przegląd kilku spektakularnych zmian identyfikacji.